עין עצלה

האם אוכל להרשות לעצמי את הליך LASIK עבור העין העצלה שלי ולהתחיל לתקן אותה, או שאני צעיר מכדי לגלות מה אני באמת רוצה? בואו נעבור כיצד אמבליופיה ועיניים עצלות משפיעות על הראייה וכיצד בדרך כלל מתקנים ומטפלים בראייה. כשגילינו # את האפשרות לתקן "עין עצלה", השאלה מסתכמת בזה: האם אוכל לתקן את זה? רופא העיניים במרכז Bixby-Okmulgee Center מדרג אנשים על פי מה שמכונה בדרך כלל עין עצלה, ובידך לגלות אם באמת שואלים אותך. מטרת העין העצלה היא לאמן את המוח לעבד מידע מכל העיניים באופן שווה ככל האפשר, ואז לאמן אותו כך שהעיניים יעבדו יחד כצוות. באופן זה, "העין העצלה" תהיה היחידה שתשלח תמונות, ולא תשאיר למוחך ברירה אלא להסתמך עליה. עם זאת, בעין עצלה, המוח מדכא עין אחת, שם הוא מתקשה לקבל תמונה ברורה, הפוגעת בראייה ובבהירות. אחת הדרכים לתקן את "העין העצלה" היא להשתמש במשקפיים שמטשטשים במכוון את התמונות שהעין החזקה רואה. עודד את ילדך להשתמש באופן פעיל בעין עצלה בעת הרכבת משקפיים או טלאי ולחזק את העין. המדבקה משפרת את הראייה של "העין העצלה", אך היא לא נפטרת משתי העיניים.

אם ראיתם אי פעם את הקטנטנים שלכם עם עין רקובה או אפילו ראייה ירודה בעין אחת או בשתי העיניים

יש סיכוי שהם יפתחו מה שמכונה אמבליופיה או "עין רקובה". כדי לאלץ את המוח לשים לב לכניסה החזותית של העיניים העצלות ולאפשר התפתחות ראייה תקינה בבוטיי, נדרש לפחות טלאים בעין הטובה. הצעד הראשון לגרום למוח להשתמש בו הוא לשים טיח על העין "הטובה".

סוג זה של עין רקובה יכול שלא להתגלה ולא לטפל מכיוון שהעין מתפתלת מדי פעם ולא יכולה להיות מיקום גלוי של העיניים

סוג זה של עין רקובה עלול להישאר מעיניו ולא ניתן לגלותו אם יש סיבוב עיניים מדי פעם או אם העין "הטובה" אינה נראית לעין או אם יש סימן אחר לבעיה בעין הטובה, כגון ראייה לקויה באחת או שתי העיניים, או אפילו אם העיניים פונות לאותו כיוון. כל מה שחוסם את הראייה של הילד או גורם לעיניים לעבור או להסתובב יכול להוביל לעין עצלה. אחד הסימנים הברורים ביותר לעין עצלה הוא שאחת מעיניה מסתכלת בכיוון אחר מהשני.

חשוב שילדך ייבדק באופן קבוע

במיוחד אם יש היסטוריה משפחתית עם עיניים עצלות, מכיוון שזו יכולה להיות מחלה תורשתית. בדיקת עיניים היא הדרך היחידה לדעת אם לילד יש עיניים רקובות, וחיוני שהילד ייבדק באופן קבוע מכיוון שעיניים רקובות הן: זה לא אמבליופיה או כל הפרעת ראייה אחרת הקשורה לעיניים רקובות (או מכונות בטעות כ- עיניים רקובות). זה יכול להיות גם תוצאה של מחלות אחרות כגון סוכרת, מחלות לב, סרטן או מחלות תורשתיות אחרות. אין היסטוריה משפחתית של עיניים עצלות: אם יש היסטוריה משפחתית של עיניים עצלות או אם מדובר במחלה תורשתית, חשוב שילדיכם ייבדקו באופן קבוע. לבסוף, אם יש לך עין עצלה, זכור שהיא לא עצלה: כל העיניים פשוט לא יעילות באותה מידה. לא ניתן לתקן עיניים עצלות על ידי טשטוש ראייה על ידי אילוץ ראיית העין החזקה להתפתח לראייה בעין החלשה. הבעיה בשימוש בטיפות עיניים של אטרופין לטיפול בעיניים עצלות היא שהדבר דורש ערנות מתמדת כדי להבטיח שהילד עונד את דש העין. אטרופינים יכולים לטשטש את הראייה מקרוב של העין הטובה ולאלץ את ילדכם להשתמש בשתי העיניים כדי לחזק אותה על ידי לבישת עין אחת – טיח מעליה, אך העיניים פשוט לא יעילות באותה מידה.

אם ילדך אובחן כסובל מעין רקובה

רופא העיניים שלך ממליץ למנות אופטיקאי, מומחה לטיפול בעיניים לילדים עם עיניים רקובות. רופא העיניים יקבע את הגורם לבעיה ועשוי לרשום משקפיים או מגע לתיקון רוחק ראייה, קוצר ראייה או אסטיגמציה שניתן לייחס לעין עצלה. ייתכן גם שתצטרך להרכיב משקפיים למשך מספר חודשים או אפילו שנה-שנתיים כדי לתקן את הבעיות הנגרמות על ידי העין העצלנית. תוכנית כזו, הנקראת RevitalVision, יכולה להוביל לשיפור הראייה אצל ילדים עם אמבליופיה ארוכת טווח ובילדים עם עיניים עצלות.

אמבליופיה

הידועה יותר בשם עין עצלה, דומה לפזילה, שכן עין אחת נוטה להיסחף מחוץ לקו ואילו השנייה נשארת בתור. בשני המקרים, בדרך כלל חושבים שהעין מסתכלת בכיוון הלא נכון, אך היא לא יכולה לראות טוב. אם אובדן ראייה מתרחש בעין אחת, ניתן גם להטמיע עיניים רקובות במוח. רופאי עיניים יכולים להסתיר את העין החזקה על ידי התראה למוח לתמונות של עיניים אמבליופיות ועצלות.