פזילה

אולי שמעת מישהו מתאר עין שהיא לא בדיוק עין עצלה, אלא עין מוצלבת. פזילה מכונה לעיתים אמבליופיה (כאשר העין מופנת שמאלה או ימינה, ולא להיפך) או מחלת עצמות צולבות או אפילו "עין עצלה" כאשר היא מופנת ימינה או שמאלה. יש אנשים שאומרים עיניים עצלות מבלי להשתמש בלשון העם המקובלת כ"פזילה ", אבל זה לא מה שזה אומר. המונח "עצלן" מוחל לעתים קרובות על פזילה או אמבליופיה, ולכן זהו מונח כל כך רע לשימוש.

זהו סוג אחר של פזילה שמבחינים בה כאשר נראה שעין אחת נודדת פנימה או נסחפת החוצה

עין אחת מקובעת או מרוכזת במטרה אחת, ואילו העין השנייה מפנה כלפי חוץ. אם שתי העיניים אינן עוברות לקיבעון, העין ה"מתקנת "זוכה לראייה טובה יותר ומועדפת מכיוון שהיא תמיד נמצאת במרכז שדה הראייה, ואילו העין שאינה מקובעת (או העין הקובעת) מוטה כל הזמן והעיניים האחרות לא מתואמות כל הזמן. אם עין אחת ממשיכה לנדוד פנימה, החוצה, למעלה, למטה או אפילו למטה, זה כנראה בגלל פזילה. אם זה נמשך אפילו מדי פעם, זה כנראה גם בגלל מצב שנקרא רצועות, מחלה אחרת שאנחנו מכנים 'פזילה' ועלולה לגרום לבעיות בראייה, במיוחד אצל ילדים. פזילה ואמבלופיה ניתנים לטיפול וטיפול בדרכים שונות, כמו תיקון ראייה כפולה אצל מבוגרים ומניעה אצל ילדים. הטיפול בפזילה כולל טיפות המטשטשות את הראייה בעין אחת וטיפות עיניים בשנייה. לדוגמא, עליך להיות מודע לכך שניתוח פזילה לא יחזור על עצמו אם החלקת העיניים לא נמשכת, מכיוון שסיבוב עיניים לרוב צריך לחזור ולשנות כיוון.

בהתאם לסיבה של פזילה ואמבלופיה

הטיפול עשוי לכלול מיקום מחדש של שרירי העיניים הלא מאוזנים, הסרת קטרקט או תיקון של מחלות עיניים אחרות. לפעמים מנתח סטרבוס עשוי להמליץ לטפל בבעיות קלות בראיית המשקפת העלולות להימשך לאחר הניתוח. חלק מהאנשים שמופעלים שרירי עיניים עשויים להזדקק גם לטיפול בראייה כדי לשפר את תיאום העין ולמנוע מהעין שוב לכיוון הלא נכון. אם טיפולים אחרים אינם מצליחים, ייתכן שתצטרך לתקן את בעיות הראייה בעצמך, או אם אתה ממקד את עיניך ומחזיר את הראייה הרגילה, מקם מחדש את שרירי העין כדי למקד אותם מחדש.

רופאי עיניים משתמשים בשיטות שונות לשיפור יישור העיניים ולגרום לעיניים לעבוד יחד כראוי לשיפור הראייה

ילדים שאינם משתמשים בעין עלולים לפתח חולשת ראייה בשתי העיניים מכיוון שהעין אינה מיושרת, המכונה עין עצלה או אמבליופיה. ילדים עם עיניים צולבות עשויים לפתח חולשת ראייה בשתי העיניים אם הילד אינו משתמש בעין מכיוון שהיא לא מיושרת, מה שמכונה עין עצלה או אמבליופיה. יש אנשים עם ראייה ירודה, כמו ילדים, שעיניהם אינן משמשות יחד כיוון שעיניהם לא היו מיושרות.

אמבליופיה

הידועה בכינויו עין עצלה, היא סוג של פזילה שאם לא מטפלים בה עלולה להוביל לאובדן ראייה. זה קורה כאשר הראיה בעין החלשה מדוכאת כדי למנוע ראייה כפולה הנגרמת על ידי העין החוצה בכבדות. ילדים עם פזילה שאינם מתוקנים עלולים לפתח ליקויי ראייה בשתי העיניים, כמו עין אחת עם עין מסובבת – מעל העין או עין דו צדדית (המכונה גם "עין עצלה"). הסיבה לכך היא כי חולשת הראייה מדוכאת, מה שמונע יישור נכון של העיניים ואת היכולת לתקן ראייה כפולה הנגרמת על ידי עיניים שחוצות בכבדות. אם הפרעה זו אינה מתוקנת מגיל תשע, היא מובילה לאובדן ראייה קבוע ועלולה להוביל לעיוורון.

פזילה מתרחשת כאשר העיניים אינן מיושרות כראוי ומצביעות לכיוונים שונים כאשר מסתכלים על עצמים

אי-יישור יכול תמיד להשפיע על אותה העין (פזילה חד-צדדית) או שהיא עלולה להוביל לסירוגין לכיוונון מוטעה, כמו למשל באסטרטגיות מתחלפות, בהן שתי העיניים מסתובבות לסירוגין בכיוון הלא נכון. לדוגמא, עין אחת עם עין מצולבת והעין השנייה עם עין שלובה יכולה להסתובב, אך רק עין אחת (1) נדרשת להסתכל על אובייקט, גם אם הוא מסתכל בכיוון הלא נכון. אם ילד סובל מפזילה בגלל רוחק ראייה לא מתוקן, רופא עיניים רשאי לרשום משקפיים לתיקון הפרעת הראייה. אם רופא עיניים קובע שלילד יש פזילה, הוא יכול להפנות אותו לרופא עיניים לילדים המתמחה בניתוחי פזילה.

הבדיקה תעזור גם לרופא לקבוע אם לילד יש אמבליופיה או עיניים עצלות

שלעתים מתרחשות עם פזילה. הבדיקות מסייעות לרופא גם לקבוע אם ילד מתנהג אחרת מהמקובל, כמו במקרה של אמבליסופיה ועצלות, אשר יכולים לגרום לבעיות בתנועת העין ובראייה, ולעובדה שלעתים הם מופיעים בסטראסיזמים.

כתיבת תגובה